İş Birliklerimiz
 • ZDHC
  ZDHC; küresel markalar, tekstil üreticileri, kimyasal üreticileri ve tekstil tedarik zincirindeki diğer şirketler ile iş birliği yaparak ürünlerin kimyasal ayak izini azaltmayı hedefleyen bir kuruluştur. ZDHC onaylı kimyasallar kullanılması tekstil ürünlerinin temiz su toksisitesi, asidifikasyon ve ötröfikasyon gibi insan sağlığı üzerindeki etkilerinin azalımını sağlamaktadır.

  Çevreye karşı sorumluluk bilincimizin göstergesi olarak uzun zamandır ZDHC GATEWAY kimyasal portalında üyelimiz devam etmektedir. İlgili portaldan, kimyasal envanterimizi ve atık su raporlarımızı şeffaf bir şekilde beyan etmekteyiz.

  Üretimde kullandığımız 166 adet ZDHC onaylı kimyasal ile bu ekolojik etkileri azaltmaya katkı sağlamaktayız.

  ZDHC ile ilgili detaylar için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

 • Sedex
  Sedex; küresel tedarik zincirlerinde çalışma koşullarını iyileştirmek için işletmelerle birlikte çalışan dünyanın önde gelen etik ticaret üyelik organizasyonlarından biridir.

  Cross Textiles olarak tedarik zincirinde etik ve sorumlu iş uygulamalarını iyileştirmeyi amaç edinmiş Uluslararası Sedex platformuna üyeyiz ve destekliyoruz. Etik ticaret konusunda uluslararası normlara uygun şekilde üretim yapmakta ve gerek sosyal gerekse çevresel anlamda faaliyetlerimizi Sedex platformu üyeleri ile paylaşmaktayız. Daha iyiye kolektif bir bilinç ile ulaşacağımızın farkında olarak bu tarz platformlar ile kendi bilgi birikimimiz ve tecrübemizi katılımcı firmalar ile paylaşmakta ve eksiklerimizi ise yine global ölçekte gerçekleştirilen projeleri takip ederek azaltmaktayız.

  SEDEX ile ilgili detaylar için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

 • Higg Index
  Sustainable Apparel Coalition tarafından geliştirilen Higg Index, sürdürülebilirlik yolculuklarının her aşamasında markaların, tedarikçilerin, tesisler, bir şirketin veya ürünün sürdürülebilirlik performansının doğru bir şekilde ölçülmesini ve puanlamasını sağlayan bir yaklaşımdır. Higg Index, işletmeleri çalışanların, yerel toplulukların ve çevrenin refahını koruyan anlamlı iyileştirmeler yapma konusunda güçlendiren bütünsel bir genel bakış sunar. Firmamız, 2017 yılından beri her yıl denim sektörü içinde iyi skorlara ulaşarak ve skorlarımızı sürekli arttırarak gelişmeye devam ediyoruz. 2019 yılı için çevresel skorda 86 puan hedeflemekteyiz.

  HIGG INDEX ile ilgili detaylar için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

 • EIM
  EIM, özellikle denim yıkama sektörünün daha sürdürülebilir süreçler oluşturmalarına yardımcı olmak için oluşturulmuş ilk Çevresel Etki Ölçüm yazılımıdır.

  Firmamız çevresel etkisini ölçmek ve izleyebilmek için var olan tüm yazılımsal imkanlardan yararlanmayı hedef edinmiştir. Çünkü, bu etkiyi en aza indirmeye yönelik ilk adımın, etkinin en büyük olduğu yeri net bir şekilde değerlendirmek olduğuna inanıyoruz . Denim sektörü için hazırlanmış Environmental Impact Measurement (EIM) yazılımını da kullanarak ürünlerimizin çevresel etkisini takip ediyoruz. Yazılım sayesinde ürünlerimiz tasarım aşamasındayken ;su ve enerji tüketimimizi, kimyasal kullanımımızı ve çalışan sağlığı uygunluğunu skorlarla hesaplayabiliyoruz.

  EIM ile ilgili detaylar için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

 • BVE3
  BVE3(Bureau Veritas Environmental Emission Evaluator), denetim sektörünün önemli kuruluşlarından Bureau Veritas tafarından hazırlanan ve firmaların kimyasal kullanımları nedenli çevresel etkilerinin izlenmesine olanak veren bir platformdur.

  BVE3 platformu firmamız tarafından kullanılmaktadır ve desteklenmektedir. BVE3 platformu ile kimyasal envanterimizi kontrol altında tutuyor ve tehlikeli kimyasalların deşarjını önleyerek çevreye etkimizi azaltıyoruz. Ayrıca BVE3 aracılığıyla kimyasal envanterimizi paydaşlarımızla şeffaf bir şekilde paylaşmaktayız.

  BVE3 ile ilgili detaylar için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

Şık Makas sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close