80 yıllık aile tecrübesini Türkiye’nin ilk 500 şirketi arasına taşımış olmaktan gurur duyuyoruz fakat şirket büyüklüğümüzle öne çıkmak ile ilgilenmeyip; doğaya ve insana değer veren, en insancıl denim üreticisi olarak tanınmaya çalışıyoruz. Yaptığımız işi sadece iş olarak görmüyoruz ve insani boyutunu sahipleniyoruz. Buna dayanarak çevre üzerindeki etkimizi, her zaman dünyayı anlamaya odaklanıp, küresel bir bakış açısıyla yönetiyoruz.

İsmail Kolunsag
CEO
Şık Makas Grup Şirketleri "Sürdürülebilirliğin Teşviğini Sağlamaya" olan bağlılığını, geliştirdiği ve kabul ettiği sürdürülebilirlik prensipleri ve hedefleri ile göstermektedir.

Şık Makas Grup Şirketleri bu prensipler ve hedeflerin amacını “Gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılama yeteneğinden ödün vermeden günümüzün ihtiyaçlarını karşılamak” olarak tanımlar.
Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri
Şık Makas Şirketler Grubu, Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını benimser; öncelikli amaçların hedeflediği göstergelerin süreçlerine entegre edilmesini ana prensip olarak kabul eder.

Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını nın detayı için linke tıklayabilirsiniz.

https://sdgs.un.org/goals
 
2019 yılından itibaren tekstil alanındaki üç üretim tesisimizin sera gazı emisyonlarını su kullanımını yönetmek ve azaltmak için Su Ayak İzi ölçümleri yapılmaktadır. Su Ayak İzi hesaplama ve raporlamaları ISO 14046 standardına uygun biçimde hazırlanmaktadır.
İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR DENİM
Neden EPD?
CRS EFFECT çizgisinde ürettiğimiz tüm denim ürünlerinin çevreye olan etkisi LCA (Life Cycle Assessment) ISO 14040/44 standartlarına göre hesaplanmaktadır. Ham maddelerinin elde edilmesinden başlayarak yaşam sonu ve bertarafına kadar tüm yaşam döngüsü boyunca çevresel etkilerinin hesaplandığı, ölçüldüğü ve raporlandığı LCA uygulamalarını Türkiye’nin ve Avrupa’nın önde gelen kurumlarından SEMTRIO firması ile yürütmekteyiz.

CRS Effect ürünlerinin çevresel etkilerini şeffaf ve karşılaştırılabilir bir biçimde bağımsız kuruluşlara doğrulatılmış ve tescil edilmiştir.
Türkiye'de denim hazır giyim üreticileri içerisinde GRI tabanlı Sürdürülebilirlik Raporu'nu 2019 yılı için paydaşlarıyla ilk paylaşan firma Şık Makas Giyim Sanayi olmuştur.

"Annual Report of Sustainability Values of Cross Textiles" raporunun 
Şık Makas sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close