Şık Makas ,1939 yılında tekstil sektörü ile başladığı iş hayatındaki yolculuğuna perakende, teknoloji, enerji ve gayrimenkul sektörlerinde yaptığı yatırımlarla devam etmektedir. 

Hakkımızda

Şık Makas ,1939 yılında tekstil sektörü ile başladığı iş hayatındaki yolculuğuna perakende, teknoloji, enerji ve gayrimenkul sektörlerinde yaptığı yatırımlarla devam etmektedir.  

 

Grubumuzun ilk tekstil firması olan Şık Makas Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması 1939 yılında Adapazarı’nda kurulmuştur. Kurulduğu yıllarda erkek takım elbise üreten firmamız, devam eden yıllarda İstanbul’da faaliyetlerini yürütmüştür. 1970’li yıllarda konfeksiyon alanındaki teknik tecrübesi ile denim yıkamayı birleştirerek denim konfeksiyon ve yıkama alanında faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır.  

 

Merkezimiz İstanbul’da yer almaktadır. Çorlu, Tokat ve Mısır’da 3 entegre denim konfeksiyon ve yıkama fabrikamız; Almanya, Polonya ve Çekya başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde Cross Jeans markası ile perakende ağımız; Yıldız Üniversitesi Teknoparkı’nda bir teknoloji şirketimiz ve Ankara’da bir hidroelektrik santralimiz ile ülke ekonomisine ve istihdamına katkı sunmaktayız.  

 

Tekstil sektöründeki firmalarımızda; 7000’den fazla çalışan ve 100.000 m2 den fazla kapalı alanı ile kendi markamız Cross Jeans ve dünyanın en büyük perakende firmalarına yılda 20 milyon denim ürün ihraç etmekteyiz. İhracat verilerine göre, Türkiye’nin en çok denim ihracatı yapan firması unvanına sahibiz ve denim sektöründe yaptığı öncü uygulamalar ile sektöre liderlik etmekteyiz. Amacımız; müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz ile uzun soluklu ticari ilişkiler kurarak, katma değeri yüksek denim ürünlerini müşterilerimizin kalite kriterlerine ve beklentilerine uygun olarak üretmektir. Bunu yaparken en büyük yardımcımız sürdürülebilir yenilikçi yaklaşımlar ve temiz üretim teknolojileridir. 

 

Tüm grup şirketlerimizde; insan ve teknolojinin işbirliğine, sürekli iyileşmeye ve sürdürülebilir gelişime inanıyoruz ve bunun tek yolunun entegre yönetim sistemleri kurmak olduğunu biliyoruz. Teknoloji seviyemizi sürekli arttırarak sürdürülebilir süreçler tasarlıyoruz. Tasarım ve Ar-Ge faaliyetlerinin anahtar olduğunu düşünüyoruz. Tekstil sektöründe, “Cross Tasarım Merkezi” çatısı altında müşterilerimize trendlere uygun, inovatif ve sürdürülebilir koleksiyonlar sunuyoruz. Ve tüm bu değerleri süreçlerimize yansıtarak -sosyal ve çevresel sorumluluklarımızı asla unutmadan-  “CROSS TEKSTİL” markasını el birliği ile sürekli geliştiriyoruz. 2010 yılında yola çıktığımız teknoloji firmamız “CRS SOFT” ile , yurtiçi ve yurtdışında alanında lider ve farklı sektörlerde hizmet sunan kurumlara, yenilikçi, dinamik ve katma değer yaratan bir anlayışla en iyi hizmeti ve ürünü sunmayı hedefleyerek yazılım ve danışmanlık hizmetlerine devam etmekteyiz. 

 

Mutlu çalışanın mutlu müşteriyi getireceğinin farkındayız. Şirketimiz, çalışanlarına uygun iş sağlığı  & güvenliği çalışma koşulları sağlayarak, sosyal diyaloğu her koşulda açık tutarak ve çalışan mesleki & kişisel gelişim eğitimlerine bütçesinde yer vererekmutlu, yenilikçi, dinamik ve huzurlu bir ekip inşa etmeye çalışıyoruz. Kadromuzu sürekli genç ve yetenekli mühendislerle desteklemekte ve yeni neslin inovatif ve dinamik bakış açısından faydalanmaktayız. 

                                           

Müşterilerimizle birlikte yaptığımız global projeler, “High Street” markalarla yaptığımız işbirlikleri, kamu nezdindeki iş birliklerimiz ve projeler ve beraberinde  bünyemize kattığımız global sertifikalar; sürdürülebilir bir iş yaratma amacımızı desteklemekte ve sürekli iyileşmemize katkı sağlamaktadır.  

 

ŞIK MAKAS olarak ,Türkiye ve dünya ekonomisine farklı sektörlerde yapacağı katkılar ile sürdürülebilir gelişmeye devam edeceğiz. Bu gelişimi ve yarattığımız sürdürülebilir değerleri tüm paydaşlarımız ile paylaşarak liderliğimizi sürdüreceğiz. Ve tüm bunları yaparken en önemli pusulamız daima “SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA AMAÇLARI” ile “DÜNYAYIMIZI KORUMAK” olacaktır. 

Kilometre Taşları
1939Şık Makas Adapazarı'nda kuruldu
1964İstanbul'a Taşındık
1970Denim üretimine başladık
1980Cross Jeans markamızı kurduk
1991Avrupa pazarlarında yerimizi aldık
1995Alman pazarına Cross Jeans ile girdik
1996Bengisu akaryakıt istasyonunu kurduk
1997Cross Textiles dış ticaret şirketimizi kurduk
Çorlu Fabrikası'nda denim üretimine başladık
2006Kojen tesisini kurduk
2007Cross Jeans ağı tüm Avrupa'ya yayıldı
2010Cross Jeans online satışa başladık
Crs Soft teknoloji şirketimizi kurduk
Mısır (Port Said) denim tesisimizi kurduk
2015Tütkiye (Tokat) denim tesisimizi kurduk
2016Gayrimenkul sektörüne girdik
2017Cross Tasarım Merkezi olarak onaylandık
2019RCS sertifikamızı aldık
Tokat yıkama tesisimizi kurduk
2020CRS Medical Textiles şirketimizi kurduk
Bugün8000+ çalışan
6 farklı sektörde
80 yıllık tecrübe
Rakamlarla Şık Makas
  • Perakende sektöründe 1.500 + satış noktası
  • Hidaş ile 7,33 mW enerji üretim kapasitesi ile kurulu güç
  • Crs Soft ile Türkiye'nin entegrasyon platformunun E-Dönüşümünde 1000 + paydaş
  • 3 kıtada 20.000.000 + yıllık denim üretim organizasyonu
  • 8.000 + istihdam
  • 6 farklı sektörde 80+ yıllık deneyim


Şık Makas sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close